Żywienie

Żywienie Airedale Terriera nie różni się niczym od żywienia innych psów średniej (lub dużej)

jedzenie

Polecam GOTOWE KARMY, które dzielimy na:

1) Suche – w postaci granuli. Pełnoporcjowe karmy przemysłowe wysokiej jakości są kompletne i prawidłowo zbilansowane, zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies. Nie należy do nich dodawać żadnych preparatów mineralno-witaminowych, chyba, że zaleci je prowadzący lekarz weterynarii. Ten typ karmypodajemy na sucho (doskonale przy tym czyści zęby z kamienia), bądź też rozpuszczoną w wodzie, rosole i w wieku szczenięcym w mleku. Pies je taką karmępowoli, nie łapczywie. Przy podawaniu suchej karmy KONIECZNY jest stały dostęp psa do dużej ilości świeżej wody.

2) Mokre – w postaci karmy puszkowanej, lub w woreczkach pakowanych próżniowo. Przy zakupie tego typu karmy należy zwrócić uwagę czy zawiera ona w swoim składzie wypełniacz. Jeśli tak, to możemy podawać ją bezpośrednio do spożycia. Jeśli karma składa się wyłącznie z mięsa polecam pomieszczać ją z wypełniaczem (makaron, płatki owsiane, kasza).

Gotowe karmy zalecane są dla psów w każdym wieku. Należy jednak dobrać rodzaj karmy do wieku i wielkości psa. Każda renomowana firma posiada szeroki asortyment Wszystkie renomowane karmy mają podane dawkowanie na opakowaniu lub na swoich internetowych stronach. Stosując się do zalecanego dawkowania karmy zapewni się psu doskonała kondycję i odpowiednią sylwetkę! Bezwzględnie należy wziąć pod uwagę jego tryb życia, temperament i ilość ruchu w ciągu dnia.

Karmy suche, które mogę zdecydowanie polecić i które używam w swojej hodowli:

firma ROYAL CANIN

  • PRO MAXI JUNIOR (do nabycia tylko przez hodowców) Royal Canin Maxi Junior
  • MAXI JUNIOR (ogólnodostępna)

firma EUKANUBA

  • Puppy Large Breed (kurczak lub jagnięcina)

 

 

 

 

Oprócz tego polecam karmy:

Karmy mokre używam sporadycznie, ale zdecydowanie mogę polecić polską firmę DOLINA NOTECI. Jest wyśmienita, psy się nią zajadają. Czasami też można nabyć DOLINĘ NOTECI pod nazwą PIPER w BIEDRONCE (jakość taka sama a cena niższa).

Uważam, że karmy które wymieniłem są najbardziej optymalnym sposobem karmienia szczeniąt a później dorosłych psów. Oczywiście są karmy droższe (np. ACANA), ale ten wybór już do Państwa wyboru. Nie polecam karm dostępnych w supermarketach typu CHAPI, PEDIGREE.

Okres szczenięcy jest bardzo ważnym etapem w rozwoju psa i nie należy oszczędzać na karmie. Tylko dobrze zbilansowana karma dostarczy wszystkich składników potrzebnych Pokarm przygotowywany w domu.

Posiłki przygotowywane w domu komponuje się z mięsa, warzyw oraz makaronu lub ryżu (ewentualnie odpowiednich dodatków mineralno-witaminowych). Jest to pracochłonne i czasochłonne oraz wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie żywienia psów. Nie jest łatwe prawidłowe zbilansowanie składu tak przygotowanego posiłku: musi on zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczy, wapnia, fosforu, witamin, mikroelementów i włókna. Składniki te muszą ponadto występować we właściwych proporcjach. Jeśli przygotowywane posiłki nie będą właściwie skomponowane, szybko pojawią się objawy niedoborów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój psa.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw nie polecam tego rodzaju pokarmu.

Do 6. miesiąca życia dzienna dawka karmy powinna być podzielona na co najmniej 3 posiłki. Godziny karmienia powinny być regularne, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Niezmienność określonych zwyczajów zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa.

Średnia częstotliwość posiłków:

  • do 6. miesiąca życia 3-4 razy dziennie
  • od 6 do 12 miesiąca życia 2-3 razy dziennie

Dobre nawyki żywieniowe

Pies powinien dostawać karmę przeznaczoną dla psów. Nie wolno podawać szczenięciu resztek ze stołu ponieważ mogą mu zaszkodzić (nadmiar soli, przyprawy i niezdrowe dodatki). Niekontrolowane dokarmianie psa smakołykami prowadzi do rozwoju otyłości, która może zaburzyć proces wzrostu oraz znacząco wpłynąć na zdrowie i kondycję już.

Nie wolno podawać psu czekolady! Zawiera ona trujący dla psa związek (teobromina), a 200g czekolady może spowodować śmierć psa średniej wielkości.

Szkodliwe dla zdrowia psa są też rodzynki i cebula.

Proszę pamiętać, że Airedale są wspaniałymi „aktorami kuchennymi”.

Airdale Terrier szczeniak
Airdale Terrier Abrakadabra , Miot „A” ur. 4 X 2015

Są wiecznie głodne. Nie można jednak zwieść się pozorom. Jeżeli wiemy, że dajemy im dobrą karmę w odpowiedniej ilości, to naprawdę nie musimy mieć wyrzutów sumienia. Jeżeli jednak psy są dokarmiane przez domowników (co nie polecam), to możemy zmniejszyć im dzienną dawkę pożywienia.

 

 

Wprowadzanie nowej karmy do diety psa.

Załóżmy, że do tej pory armiliśmy naszego psa EUKANUBĄ, ale po przeczytaniu postu o karmach, mamy zamiar zmienić mu karmę na ROYAL CANIN. Jak trzeba to zrobić, żeby uniknąć efektów ubocznych (utrata apetytu, biegunka) ? To proste! 7-dniowy system Royal Canin! W 7 dni nasz zwierzak będzie jadł karmę bez efektów ubocznych!

Oczywiście do podawania psu karmy oraz wody potrzebujemy odpowiedniego regulowanego do wielkości psa stojaka na karmę.

Wszystkie karmy i akcesoria możecie państwo nabyć w internetowych sklepach, które polecamy: